FikrimİZ Ideathon

//FikrimİZ Ideathon
Loading Events
This event has passed.

FİKRİMİZ IDEATHON 2020

İzmir Havagazı Fabrikası, Gençlik Yerleşkesi ve FikrimİZ önkuluçka merkezinin açılışı, Fikrimİz Ideathon etkinliği ile 25-27 Ağustos tarihlerinde 60 gencin katılımı, ilham verici konuşmacılar, eğitimler ve gençlerin ekip çalışması ile fikir maratonunda projelerini jüriye sunacakları 3 günlük bir program ile gerçekleşecek.

Ideathon belirli bir konuda yenilikçi fikri olan kişi veya takımların; iş geliştirme, tasarım ve proje yönetim yeteneklerini kullanarak fikirlerini yarıştırdıkları bir fikir maratonudur. Gençlerin İzmir’i bir girişimcilik şehri ve İzmir Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesini de bir girişimcilik ve yaratıcılık merkezi yapmaya dönük fikirlerini yarıştıracağı maratonda 1.lik ödülü 10,000 TL, 2.lik ödülü 6,000 TL, 3.lük ödülü ise 4,000 TL. olarak ekiplere dağıtılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Meslek Fabrikası bünyesinde, FabrikaLab İzmir ile birlikte hizmet verecek FikrimİZ bir önkuluçka merkezidir. Girişimcilik ruhunu besleyerek, gençlerin meslek edinmesini, istihdam yaratmayı ve yaratıcı endüstrilerde başarılı olmalarını sağlayacak alt yapıyı oluşturmayı, araştırma, öğrenme ve ortaya çıkarma ihtiyaçlarına bir yuva olmayı, uzun vadede girişimcilik ekosisteminin yönünü İzmir’e çekmeyi amaçlayan bir oluşumdur.

Gençlik Yerleşkesine ve FikrimİZ Ideathon’a İzmir genelini, yerel ve uluslararası örneklerle karşılaştıran, dünya çapında bir girişimcilik merkezi oluşturmaya dönük fikirleri olan tüm gençlerin başvurularını bekliyoruz.

Başvuran ekiplerin en az 4, en fazla 6 kişi olması gereken etkinlik, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına maksimum dikkat edilerek, açık havada gerçekleşecektir. Gruplar kendileri için ayrılan çalışma alanlarında izole bir şekilde çalışacaklardır.

25 Ağustos akşamı başlayacak etkinlik, 27 Ağustos akşamı, jüriye yapılacak sunumlar ile son bulacak ve ilk 3 ekip ödül kazanacaktır. Başvuru formu için tıklayınız.

FikrimİZ Ideathon’da yarışacak fikirlerin 2 eksenden birinde geliştirilmesi beklenmektedir:

a. İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi bünyesinde bulunan FikrimİZ’de, girişimcilik, inovasyon ve yaratıcılığın gelişmesi, yeşermesi için kullanımına yönelik fikirler: Nasıl bir mekan ve girişimciliğin önünü açacak programlar hayal ediyorsunuz? Burada neler olursa gelip kullanırsınız ve buradan başarılı girişimler nasıl çıkar? Mekansal kullanım, tasarım, içerik, program ve iş akışlarına dönük fikirlerinizi bekliyoruz.

b. İzmir’in dışarıya beyin göçünün engellenmesi, İzmir’de yetişen parlak beyinlerin şehrimizde kalması ve İzmir’in Türkiye’nin Silikon Vadisi olması için neler yapılabilir? Kentimizi ve ülkemizi ileriye götürecek teknolojik ve inovatif, öncü nitelikte ürün ve hizmetlerin ticarileşerek, uluslararası başarılar elde etmesi, girişimcilik ve startup ekosistemlerinin İzmir eksenine çekilmesi için neler yapılmalı? Burada İzmir genelini, yerel ve uluslararası örneklerle karşılaştıran, dünya çapında bir girişimcilik merkezi oluşturmaya dönük fikirlerinizi bekliyoruz.

Temel kurallar:

* Başvuruların 22 Ağustos saat 24:00’e kadar tamamlanması gereklidir.

* Katılımcılar 18 – 30 yaş aralığında olmalıdır.

* Ekipler en az 4, en fazla 6 kişi olabilir.

* En az 1 kadın üyesi olan ekiplere öncelik tanınacaktır.

* Yarışabilmek için ekip çalışması yapmak ve mümkünse bir prototip ile sunum yapmak gereklidir.

* Bu başvuru sonunda yarışmaya katılımı kabul edilen ekiplerin, 25-26-27 Ağustos tarihindeki etkinliğe tam katılım sağlamaları ve jüriye sunum yapmaları beklenmektedir. Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır.

* Dileyen kişiler, sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek ve sorumluluk kendisinde olmak kaydıyla, çadırda konaklama yapabilirler.

Organizasyon ve kolaylaştırıcılığı Stage-Co tarafından yapılacak olan etkinlik süresince düzenlenecek atölyeler ve konusunda uzman mentörler ile çalışma imkanı ile tüm ekipler bu süreçten gelişmiş ve yarışma heyecanını tatmış olarak ayrılacaklar.

İzmir’in geleceğini tasarlayacak fikirlerin yarışacağı FikrimİZ Ideathon’a başvurmak için 22 Ağustos 2020, gece saat 24:00’e kadar başvuru formunun doldurulması gereklidir.

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.