Design Thinking for your Business Idea

//Design Thinking for your Business Idea
Loading Events
This event has passed.
How would you define the road to success for a product, service or business idea? We all are in love with our ideas. Ideas are great but are the consumers going to like your product and pay for it? The shortest way to the right idea for an excellent product is Design Thinking. Start from the customer’s need or desire, define and ideate. Understanding your user’s needs or problems will create solutions, feasible and viable, so you can move on to building your Lean Startup.
Join us in this workshop to put your ideas to test, exercise and build user-centric products and services, and move on to the next level.
 
The workshop will be held in English, by Patrick Bosteels, founder of Stage-co.
 
İş Fikriniz için Tasarım Odaklı Düşünme
 
Başarılı bir ürün, hizmet ya da iş fikrine giden yolu nasıl tanımlarsınız? Her girişimci gibi biz de iş fikrimize aşığız. Harika fikirlerimiz var ama acaba tüketiciler, hedef kitle bu ürün veya hizmeti beğenip ona sahip olmak için para öderler mi? Nefis bir ürün veya hizmet geliştirmenin en kısa yolu kolları sıvayıp Tasarım Odaklı Düşünmekten geçer. Müşterinin ihtiyaçlarını anlamak, tanımlamak ve fikre ulaşmak… Hedef kitlenizin ihtiyaç veya yaşadığı sorunları anlayarak yola çıkarsanız kullanılabilir ve iş gören çözümler üreterek Yalın Girişiminize ilk ve doğru adımı atabilirsiniz.
Bu atölyede bize katılarak fikirlerinizi test edebilir, alıştırmalar yapabilir ve müşteri odaklı, satabilir ürünler geliştirerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz: Kendi Başarılı Girişiminiz.
 
Atölye Stage-Co Kurucusu Patrick Bosteels tarafından, İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.